Predavanje mag. Staneta Okoliša

250 let od izida Splošne šolske naredbe in začetkov vzpostavljanja državnega šolskega sistema

Predavanje bo v sredo, 24. aprila 2024, ob 18. uri v prostorih Slovenskega šolskega muzeja na Plečnikovem trgu 1 v Ljubljani.

O vsebini predavanja

Z uvedbo centralno vodenega osnovnošolskega sistema, ki ga je uzakonil Splošni šolski red (1774), je posebno nalogo pri njegovi vzpostavitvi, vzdrževanju in razvoju dobila normalka. Po vzoru normalke na Dunaju (1772), po kateri so se ravnale normalke v vseh glavnih mestih habsburških dednih dežel, je bila tudi normalka v Ljubljani (1773) ustanovljena kot glavna vzorčna šola (Musterhauptschule) za vse druge (osnovne) šole na Kranjskem. Normalka je bila temelj, na katerem je državna šolska uprava gradila javni šolski sistem, hkrati pa tudi njegova hrbtenica, ki je različne dele sistema povezovala v nedeljivo celoto. Ker se je terezijanska šolska reforma začela pri učiteljih, so normalke takoj prevzele tudi skrb za njihovo izobraževanje. Deželna oblast je morala za delovanje normalke zagotoviti dovolj trdnih javno - finančnih virov, saj je bil od nje odvisen obstoj sistema.


O predavatelju

Mag. Stane Okoliš, zgodovinar in dolgoletni direktor Slovenskega šolskega muzeja, se v zadnjem obdobju raziskovalno posveča predvsem temam s področja zgodovine šolstva na Slovenskem od uzakonitve splošne šolske obveznosti s Splošnim šolskim redom Marije Terezije do tretjega liberalnega osnovnošolskega zakona leta 1869, s katerim se je šolska obveznost dejansko uresničila. Šolski zgodovinarji to obdobje obravnavajo tudi kot obdobje t. i. stare šole, ki je prepoznana predvsem po tem, da je bila šola v tem obdobju s Politično šolsko ustavo od leta 1805 na nižji in srednji ravni šolske uprave podrejena cerkvenemu šolskemu nadzorstvu, izobraževanje v šoli pa je bilo predvsem v vzgojni vlogi.